Rojin – Hejayi


Rojin

Rojin

Rojini Tanıyalım
Babası mardinli annesi suriyelidir. Adanada doğmuştur. 5 Çoçuklu ailenin ortancasıdır. Ülkemizde yoksulluk içinde çoçukluğunu yaşıyanlardan biridir. Ailesinin karşı çıkmasına rağmen Rojin sanatla bağını koparmamıştır. Bu dönemde hem karate kurslarına gidip savunma tekniğini öğrenmekle uğraştı hemde Amatör müzikle uğraştı ve Şan dersleri aldı.

1990 yıllarında Ankarada Devlet Konservatuarına girip aynı yıl Erlangen Tiyatro festivaline katıldı.Taziye isimli oyunla bölümünü baya iyi bir derce ile bitirip okulunda (Ankara Devlet Konservatuarı) çalışmaya başladı.
1996 yılında ilk albümünün sözleşmesini yapmasına rağmen albüm ancak 2000 yılında tamamlanabildi.”Ya hep Ya hiç” adlı bu albüm gördüğü ilgi ile büyük ses getirdi ve Sony Müzikle Anlaşıldı. Öyleki Kürtçe bir proje ilk defa uluslararası Arenada kabul gördü.
2003 Yılında ikinci albümü “Sî” çıktı ve en az “Ya hep Ya hiç” kadar başarılı oldu. Bu arada Doğu beyazıt festivalinde söylediği Kürtçe ezgi yüzünden DGM Tarafından hakkında Gıyabı tutuklama kararı çıkarıldı.Kendisi bu karara direndi bir suç işlemediğini dile getirdi.
2005 yılınında Son albümü olan “Jan/Sızı” çıktı. Albümün ortaya çıkardığı ilişkiler ve içeriği bakımından büyük ses getirdi. Albümde 6 Türkçe – 9 Kürtçe olmak üzere toplam 15 parça vardı.
Ara Dinckiyan’a ait; bir Sezen Aksu klasiği olan ‘Vazgeçtim’, Hakkı Bulut’un ‘İkimiz Bir Fidanız’, Melike Demirağ’ın ‘Arkadaş’ ve Loreena Mc Kennit’in ‘Tango To Evoro’ adlı parçalarını Kürtçe olarak yorumladı.
Altın Kelebek, En iyi Halk (etnik) müziği ödülünü adı


Video Adresi :
Embed Kodu :
Facebook'ta Paylaş
4.410 dinleme.
Kategori : Rojin

Kürtçe Müzik Dinle: , , , , ,

Yorum Kutusu

Lütfen aşağıdaki basit matematiksel işlemde boş yeri doldurduktan sonra yorumunuzu gönderin. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.