Hozan Genco – Ez lawê Kurd im


Ez lawê Kurd im Dinle indir

Hozan Genco Biyografisi
Hozan Genco 1974 yılında Amed’de doğdu. Fakir ve nufusu yoğun bir ailenin ortanca çocuğu olan GENCO ilk ve orta öğrenimini Amed’de tamamlar.
Müzikle tanışmasında çoçukluk yıllarında Erivan radyosundaki Dengbej’leri hayranlıkla dinler. Dinlediği şarkılarda kendisini bulan GENCO küçük yaşta müziğe başlar. Gençlik yıllarında politik faaliyetlerinden ötürü Amed’den Antalya’ya göç etmek zorunda kalır.

Antalya’da değişik mesleklerde çalışan GENCO bu süre içerisinde müzik çalışmalarına devam eder. Müzik artık onun için kendini ifade etme ve mücadelesini sürdürmede önemli bir yer tutar. Bu süreç onun müzikte daha çok derinleşmesine ve profesyonelleşmesine giden yolun başlangıcıda olur. Bu yıllarda Kürt olmak, Kürtler adına sanat yapmak hiçde kolay değildir. Yürlerce yıl kimliği inkar edilen, şarkıları yasaklanan, dili yasaklanan, halkının acılarını yüreğinde yaşayarak bir nebzede olsa onları şarkılarında dile getirmek için önemli bir mücadele yürütür.
GENCO Kürtlerin tarihinde önemli bir yeri olan Dengbej’leri ve üstlendikleri rolün bilincindedir Bu vesile ile gelişen ulusal mücadeleyi yakından takip etmekte ve bununla birlikte halkına layık olmanın arayışındadır. Fakat buradada çeşitli baskılardan dolayı 1997 yılında çok sevdiği ülkesini terk etmek zorunda kalarak Almanya’nın Hannover kentine yerleşir. GENCO, sevip saydığı değerli ustadı Cemal Karadayı ile çocukluk yıllarında başladığı müzik çalışmalarını 2000 yılında hızlandırıp profesyonelleşmeye doğru ilk adımı atar. İlk albüm çalışması 12 Müzik parçasından oluşan “Pîroz Dikim” albümü ile müzik severlere merhaba der.


Video Adresi :
Embed Kodu :
Facebook'ta Paylaş
7.005 dinleme.
Kategori : Hozan Genco

Kürtçe Müzik Dinle: , , , , , ,

  1. Hozan Genco – Ez lawê Kurd im için 1 Yorum

  2. slawı hürmet jitera
    stranete gelek xeşbu.

    Bu Yorumu LALEŞ yapmış Haz 8, 2011

Yorum Kutusu

Lütfen aşağıdaki basit matematiksel işlemde boş yeri doldurduktan sonra yorumunuzu gönderin. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.