Çar Newa – Şimik Reş


Çar Newa Şimik Reş

Çar Newa Şimik Reş

Çar Newa yı Tanıyalım
Çar Newa, çalışmalarına 1988 yılında Koma Amed adıyla başladı. İlk albümleri “Kulîlka Azadî”1990’da yayınlandıktan kısa bir süre sonra gençlerin ilgisini çekti ve büyük beğeni topladı. Kürt müziğinde geleneksel kalıpların aşılmaya çalışıldığı bu dönemde Grup, Kürt müziğindeki bazı temel formların melodik, vokal ve ritmik özelliklerini yeni tarzlarıyla buluşturmaya özen gösterdi.

1994 yılında toplumsal sorunlara karşı duyarlılığı ön planda olan protest nitelikli besteler ile geleneksel eserlerin yeni versiyonlarından oluşan “Agir û Mirov”u yaptılar. Takip eden üç yıl içinde deneysel çalışmalarını detaylı bir biçimde sürdürdüler ve 1997 yılında “Dergûş”u yaptılar. Serhad ve Botan bölgelerinden derlenen geleneksel eserlerin yeni bir düzenleme anlayışı ile ele alınması, aynı zamanda büyük riskleri de taşımaktaydı kuşkusuz. Sonuç gayet başarılı oldu. ”Dergûş” tüm riskleri aştı ve modern Kürt müziğine yeni ufuklar getirdi. Kürt müziğinde üstlendikleri misyondan, halka ve sanata olan sadakatlerinden taviz vermemelerinden ötürü yurt dışında yaşamak zorunda kalan Serhat, Memo ve Süleyman, Koma Amed içinde yer almaya devam edemediklerinden dolayı, aynı toplumsal kaygıyla Çar Newa adıyla yeniden yapılanıp çalışmalarına devam ettiler.
Çar Newa’nın ilk albümü olan Sî, Kürt müziğinin belirgin özelliklerinden yola çıkarak, farklı kültürlere mensup insanların kolayca benimseyecekleri bir düzenleme anlayışı ile hazırlandı. 2003 yılında Mak adlı albümlerini yayınladılar. “Ana, kaynak” anlamına gelen “Mak” albümünde, geleneksel Kürt ezgileri otantik enstrümanlar ile modern bir alt yapının birlikteliğiyle sonulmuş. Albümde Aram Dikran’ın bir bestesi dışında gleeneksel Kütrt ezgilerinden oluyor. Bu, enstrüman seçiminden repertuvara kadar her alana yansıyor. Albümde yer alan “Bukê” isimli eser, Sezen Aksu tarafından da seslendirildi. Şarkı yaşlı bir adamla evlendirilen bir genç kızın trajedisinin anlatıyor. Son olarak da 2007 yılında Ziz adlı albümle dinleyicilerine tekrar merhaba dediler. Tonmaister’ını Nail Yurtsever, Mix”inin Merdan ve Metin Kalaç’ın yaptığı “Ziz”, “Hemamê”, “Şimik Reş”, “Çimenê”; “Almast” ve “Zeynebê” adlı geleneksel parçaların yanı sıra, Kürt sanatçı Ahmet Kaya’ın “Arka Mahalle” adlı şarkısının Kürtçe versiyonu da yer alıyor.


Video Adresi :
Embed Kodu :
Facebook'ta Paylaş
3.676 dinleme.
Kategori : Çar Newa

Kürtçe Müzik Dinle: , , , ,

Yorum Kutusu

Lütfen aşağıdaki basit matematiksel işlemde boş yeri doldurduktan sonra yorumunuzu gönderin. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.